Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

“Vikipēdija” bloķē pieeju lapām latviešu un citās ES valodās

Wikimedia protestē pret plāniem ierobežot interneta lietošanu!

Dienu pirms Eiropas Parlamentā gaidāmā balsojuma par autortiesību direktīvu, kas paredz ierobežojumus interneta lietošanā, nobloķēta “Vikipēdija” latviešu, kā arī citās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu valodās.

“Vikipēdijā” meklējot informāciju latviski, konkrētu lapu vietā tiek atvērta lapa, kurā paustas iebildes pret EP virzīto autortiesību direktīvas piedāvājumu, kas kaitēšot interneta brīvībai.

“Tā vietā, lai direktīva atjauninātu autortiesību likumus Eiropā, veicinot visu pilsoņu līdzdalību informācijas sabiedrībā, tā paredz pretējo — apdraud tiešsaistes brīvību un liedz tīmekļa piekļuvi, radot jaunus šķēršļus, filtrus un ierobežojumus. Ja priekšlikums tiks apstiprināts esošajā formā, var kļūt neiespējami dalīties ar ziņu rakstu sociālajos tīklos vai atrast to meklētājprogrammā; apdraudēta būtu arī Vikipēdija,” pausts paziņojumā.

Tiek norādīts, ka pret priekšlikumu jau stingri iebilduši vairāk nekā 70 datorzinātnieki, starp tiem pasaules tīmekļa radītājs Tims Bērnerss-Lī , 169 akadēmiķi un zinātnieki , 147 organizācijas, kas strādā cilvēktiesību, preses brīvības, zinātniskās izpētes jomā un tehnoloģiju industrijā , kā arī Wikimedia Foundation, bezpeļņas organizācija, kas cita starpā veicina šīs brīvās enciklopēdijas attīstību.

Šo iemeslu dēļ Vikipēdijas latviešu un arī citu valodu kopienas ir nolēmušas liegt pieeju visām enciklopēdijas lapām. “Mēs vēlamies turpināt piedāvāt brīvu, atvērtu, kopīgi veidotu enciklopēdiju ar pārbaudāmu saturu. Mēs aicinām visus Eiropas Parlamenta deputātus balsot pret piedāvāto redakciju, no jauna atvērt diskusiju un apsvērt daudzos ieteikumus no Wikimedia organizācijām, sākot ar 11. un 13. panta izņemšanu, panorāmas brīvības ieviešanu visā ES un sabiedrības īpašumā nodoto darbu aizsardzību,” pausts paziņojumā.

Foto: Pixabay